Hírek

Content Viewer

Created on: 03. September 2024

Gyógynövény szakmai tábor ötödik alkalommal

Több mint negyven, a gyógy- és fűszernövények szak leendő gyöngyösi hallgatója vett részt az eseményen augusztus végén Bükkszentkereszten.

Hagyomány, hogy a MATE Károly Róbert Campus gyógy- és fűszernövények felsőoktatási szakképzési szak hallgatói gyógynövény szakmai táborban vesznek részt Bükkszentkereszten. A helyszín választásának előzménye, hogy a település a Károly Róbert Campus egykori tiszteletbeli főiskolai tanárának, Szabó Györgynek az otthona volt. A bükki füvesember élete végéig odaadó figyelemmel kísérte a campus gyógynövényes oktatásának sorsát.

A hallgatók köszöntésekor jelen volt a Gyógy- és Aromanövények Tanszék valamennyi munkatársa. Zámboriné dr. Németh Éva tanszékvezető egyetemi tanár köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a hallgatók a legjobb képzési helyszínt választották, hiszen az intézményben széleskörű és hosszú múltra visszatekintő tudományos tevékenység áll a gyógynövényekkel kapcsolatban.

Dr. Bujdosó Zoltán egyetemi tanár, a Károly Róbert Campus főigazgatója kiemelte a családias légkört, a campus korszerű infrastrukturális adottságait, amelyek a tanulmányok eredményes folytatását segítik elő.

Dr. Tavaszi-Sárosi Szilvia, a tanszék egyetemi docense, szakfelelős és Dr. Zörög Zoltán egyetemi docens, a campus főigazgató-helyettese köszöntőjükben sok sikert kívántak a hallgatók felsőoktatási tanulmányaihoz. Kiemelték a képzés eredményes befejezését követően a MATE-n történő továbbtanulás lehetőségét.

Végh Ildikó, a Károly Róbert Campus tanulmányi osztályvezetője pedig a beiratkozással, a Neptun használatával, valamint a kreditrendszerrel kapcsolatos információkat osztotta meg a hallgatókkal. Szintén hangsúlyozta a családias légkört és a Tanulmányi Osztály munkatársainak segítőkészségét.

A szakmai programok között a Györgytea elsődleges feldolgozó üzemrészének, továbbá Gyuri bácsi gyógynövénykertjének látogatása szerepelt. Meghívott előadók is színesítették a programot: Virág József felsőfokú gyógynövénytechnológus, aki egyben a campus öregdiákja is, a kistermelők egyedi termékelőállítási és értékesítési lehetőségeit, valamint az általa alkalmazott módszereket osztotta meg a hallgatósággal.

Mivel a képzés hallgatóinak 98%-a hölgyekből áll, így kézenfekvő volt, hogy nekik szóló hölgyprogram is színesítette a szakmai előadásokat. Kiss Ágnes Napsugár kozmetikus kiemelte a házikerti zöldségek, gyümölcsök és gyógynövények otthoni, kozmetikai célú alkalmazását, emellett megosztott gondolatokat a kozmetikai termékelőállítás szigorú előírásairól is.

Fridel Dávid és Fridel Zita a jogelőd Károly Róbert Főiskolán szereztek gyógynövény- és fűszernövénytermesztő és -feldolgozó agrártechnológusi szakképesítést. Megosztották a gyógynövényes párnáikkal, falusi vendégfogadással kapcsolatos tevékenységük kevésbé látható oldalait a termékfejlesztés és a marketing oldaláról is.

Dr. Pottyondy Ákos a tájgazdálkodásról, az Ürmös Porta tevékenységéről, nyitottságáról és a családi önellátásról osztotta meg tapasztalatait, felkínálva a szakmai gyakorlat lehetőségét.

A szakmai beszélgetések a gyógynövényágazat sokszínűségébe engedtek betekintést, „szívvel-lélekkel, elhivatottsággal” – ez jellemezte mindegyik vendégelőadónkat, hangsúlyozta Lakatos Márk, a gyöngyösi képzés mesteroktató szakkoordinátora. A táborba ellátogattak a szak jelenlegi és végzett hallgatói is, akikkel a leendő I. évfolyamosok kötetlen beszélgetéseket folytathattak. A szakmai tábor kitűnő alkalom volt arra is, hogy a szaktársak már a tanévkezdés előtt megismerkedhettek egymással, életre szóló barátságok is köttethetnek, ezek mind a tanulmányok eredményes folytatását segítik elő – zárta gondolatait a szakkoordinátor.

 

Szöveg: Lakatos Márk, Nagy Réka

Fotó: Lakatos Márk, Knoll-Burghardt Beáta, Péntek Kata