Esemény - Károly Róbert Campus
Események
Tartalom listázó
Last modified: 28. October 2024
A magyar űrkertészet hajnala
A magyar űrkertészet hajnala címen tart előadást Prof. Dr. Fári Miklós, a Debreceni Egyetem professor emeritusa, a Károly Róbert Campus Akadémiai Esték programsorozatának keretein belül.
A Bioregeneratív Élettámogató Rendszer (Bioregenerative Life Support System - BLSS) kutatását a szovjet, a NASA és az ESA űrkutatási programok úttörő kezdeményezéseként ismerjük. 1965-ben Krasznojarszkban kezdték felépíteni, majd 1972-ben készült el az első BLSS rendszer, a szovjet BIOS-3. A szovjet mintát követve, az USA-ban a BIOSPHERE 2 program 1987 indult, az arizonai Oracle-ben. Az 1991-ben átadott, 12.700 m2-es gigantikus üvegház a zárt ökológiai rendszerek életképességét volt hivatott bemutatni az emberi élet világűrben történő fenntartását céljából, a Föld bioszféráját helyettesítve. Az Európai Űrügynökség (ESA) 1987-ben hasonló célból indította el a MELiSSA programot (Micro-Ecological Life Support System Alternative - Mikroökológiai Élettámogató Alternatív Rendszer), amely napjainkban is folytatódik.
Előadó: Prof. Dr. Fári Miklós, professor emeritus, Debreceni Egyetem
Időpont: 2024. november 12. (kedd) 17 óra
Helyszín: MATE Károly Róbert Campus (Gyöngyös, Mátrai út 36.)
Hat évtized után a kérdés továbbra is ugyanaz: hogyan lehet egy zárt rendszerben az ökoszisztémát mesterségesen úgy egyensúlyban tartani, hogy az biztosítani tudja az életfeltételeket az emberi lét számára? A kutatások célja nemcsak az, hogy ezek az új technológiák a hosszú űrutazás és űrkertészeti bázisok építésének későbbi korszakában hasznosuljanak, hanem a közeljövő kertészeti gyakorlatában is. Az előadás összefoglalja a BLSS témakör legfontosabb kertészettudományi hátterét, korábbi és legújabb eredményeit, továbbá ismerteti a közeljövőben várható újabb kutatásokat és trendeket.
Az előadás INGYENESEN látogatható.
Várunk szeretettel minden érdeklődőt.