„Húszpercenként sokkold a hallgatóságot, különben elunják magukat!”

Dinya László

Utolsó frissítés: 2024 július 18.

50 éve van a pályán, ez alatt az idő alatt 40 féle tantárgyat oktatott, hisz az élethosszig tartó tanulásban és vallja, hogy  csak akkor szabad a katedrára állni, ha az oktató legalább ötször annyit tud a témáról, mint a hallgató. De mit csinál a szabadidejében? Mi a kedvence az általa oktatott tantárgyak közül? Milyen zenét hallgat? Dr. habil. Dinya László professor emeritus a vele készített beszélgetésben jó pár olyan dolgot elárul magáról, amit eddig nem biztos, hogy a hallgatói tudtak róla.

Ebben az évben, így kerültem a gyöngyösi campusra:

A felsőoktatásban éppen 50 éve(!) dolgozom – volt, hogy párhuzamosan több egyetemen is oktattam. Gyöngyösre 2000-ben hívtak meg főállású egyetemi tanárnak (és tudományos főigazgatóhelyettesnek, meg tanszékvezetőnek) a Szegedi Egyetemről. De ezt megelőzően három évig már külső oktatóként „ismerkedtünk egymással”. 

Kedvenc oktatott tantárgyam

Mivel Gyöngyösön, az itt töltött kb. 25 évem alatt eddig 40 oktatott tantárgy gyűlt össze, egyszerűbb, ha nem egy tantárgyat emelik ki, hanem a kedvenc szakterületemet nevezem meg. Ez a menedzsment. Ennek 19 alkalmazott területét oktattam (eddig). Azért a kedvencem, mert komplexitása miatt itt van a legnagyobb szükség a rendszerszemléletre, ami nélkül a 21. század kihívásai nem érthetők meg. Következésképpen nem is menedzselhetők a siker reményében. A teljesség érdekében azért megemlítem, hogy a többi tantárgyam még három másik szakterülethez sorolható: non-business kihívások (10 tárgy), fenntarthatósági innovációk (7 tárgy) és társadalmi marketing (4 tantárgy).   

Ezt tartom fontosnak az oktatásban / szerintem ilyen egy jó oktató:

Dióhéjban felsorolom öt évtized idevágó fontosabb tapasztalatát.

„Csak akkor állj katedrára, ha legalább ötször annyit tudsz a témáról, mint a hallgatóid!”

„A hallgatóságot mindig jobban érdekli a jövő, mint a múlt.”

„Húszpercenként sokkold a hallgatóságot, különben elunják magukat!”

„Nem elég az igét hirdetni, tudni kell ragozni is.”

„Tízezer fő vizsgáztatása után már a belépésekor látod, ki mennyit ér. Hallgass a megérzésedre!”

Hobbim, ez tölt fel:

Követem a régi bölcsességet: „tiszteletreméltó, ha az élet hosszú – de csak akkor van értelme, ha széles is!” Ezért számos hobbim volt és maradt is meg: sport (foci, tenisz, kerékpár, sí, túra, sakk), utazás (több mint 65 országban jártam, éltem rövidebb-hosszabb ideig), nyelvek (angol, német, orosz), olvasás és írás, nótázás (eddig öt nótáskönyvet adtam ki, és még van a fejemben vagy 800 nóta).

Tengerpart, hegyek, vagy városi kalandok? Valamennyi.

Kedvenc országom: Írország

Kedvenc magyar városom: Sopron

Édes, vagy sós (már ami a nasizást illeti)? Étcsoki

Kávé vagy tea? Tea

Kedvenc íróm: Rejtő Jenő

Filmek, vagy sorozatok? Keresztapa

Kedvenc zenei műfajom (együttesem, énekesem): klasszikus zene, André Rieu (hegedűművész, karmester, zenekarával és kórusával világjáró). 2024. november 9-én Budapesten lépnek fel, van jegyünk is már!

 

szöveg, fotók: Dr. habil. Dinya László, Nagy Réka