Tipikus kérdések az állásinterjún - Károly Róbert Campus
Tipikus kérdések az állásinterjún
Tipikus kérdések az állásinterjún
Utolsó frissítés: 2024 július 29.
Bár minden állásinterjú más és más, vannak kérdések, amelyek szinte mindenhol elhangzanak. Hogy minél összeszedettebben tudjunk rájuk válaszolni, érdemes ezeket a tipikus kérdéseket előre átgondolni.
- Meséljen magáról!
Ez a kérdés csak ránézésre tűnik egyszerűnek! Ha nem szedjük össze előre, hogy itt miket szeretnénk kiemelni, és mely mellékes részletekkel nem szeretnénk a ránk szánt időt elvesztegetni, akkor könnyen előfordulhat, hogy már az interjú elején belezavarodunk a mondandónkba. Ezért előre gondoljuk át, írjuk le, sőt akár tanuljuk is meg, amit mindenképp el szeretnénk mondani! Így nemcsak jó első benyomást teszünk, hanem nyugodtabban, tisztább fejjel tudjuk majd átgondolni később a váratlan kérdéseket is.
- Miért szeretne ennél a cégnél dolgozni?
Itt a válaszunk legyen személyes, de közben tükrözze, hogy utánanéztünk, hogy miért is kiemelkedő az adott cég, és hogy milyen is ott dolgozni! Például: “Emberi erőforrás szakos közgazdászként már évek óta figyelemmel kísérem, hogy a cégük mennyire elkötelezett, hogy a dolgozóinak változatos továbbképzési lehetőségeket biztosítson, és milyen különleges csapatépítő módszerekkel növeli az alkalmazottak elkötelezettségét. Nagyon tetszett például a bajusznövesztő versenyük. Úgy gondolom, ha a csapatuk része lehetnék, akkor lehetőségem lenne nemcsak az eddig megszerzett szakmai tapasztalatomat, hanem a kreativitásomat is aktívan használni.”
- Meséljen egy olyan projektjéről/ szakmai gyakorlata során ellátott feladatról, amely különösen sikeres volt!
Itt mindenképp olyan több lépésből álló feladatot válasszunk, ami a legtöbb tudást, rátermettséget igényelte tőlünk, és ami bizonyítja, milyen jól járnának velünk! Először mondjuk el, mi is volt a feladat vagy projekt célja, és mi volt benne a mi szerepünk! Beszéljünk arról is, mennyire jól együttműködtünk a csapat többi tagjával! Utána soroljuk fel a nehézségeket, amiket le kellett küzdenünk, hogy érzékeltessük a feladat komolyságát! És végül mondjuk el, hogyan sikerült ezeket megoldanunk, és mik voltak a projektben elért eredmények!
- Hogyan oldott meg egy nehéz problémát a korábbi munkahelyén/ a gyakorlati helyén?
Ez nagyon hasonlónak tűnik az előzőhöz. De mivel itt a problémamegoldó képességünket és a stresszkezelésünket szeretnék megismerni, egy olyan jellegű dolgot válasszunk, ami rövidebb ideig tartott, és egyedül kellett megoldanunk! Ez lehet egy sürgős határidős feladat időben történő befejezése, vagy akár egy munkahelyi konfliktus megoldása is. A lényeg, hogy a válasz során írjuk körül a problémát, és aztán soroljuk fel azokat a lépéseket, amik a megoldásához elvezettek bennünket.
- Milyen szoftvereket használt eddig, és mennyire ismeri ezeket?
Mivel az egész állásinterjúnak az a célja, hogy meggyőzzük a munkáltatót arról, hogy minket válasszon, itt is figyeljünk arra, hogy előre átgondolva, a legmagasabb szintű tudásunkat kidomborítva válaszoljuk meg a kérdést! Nem lenne jó, ha az interjú után jutna eszünkbe egy olyan szoftver, aminek a megemlítésével kitűnhettünk volna a többi jelentkező közül.
- Mit tenne, ha nem egyezne a véleménye a munkahelyi vezetője vagy a csapata véleményével egy fontos kérdésben?
Ezzel a kérdéssel azt szeretnék lemérni, hogy mennyire vagyunk jó csapatjátékosok, milyen a kommunikációs készségünk, a rugalmasságunk, és hogyan kezeljük a problémákat. Ezért a megfelelő válasz megmutatja, hogy először is nyitottak vagyunk a másik fél meghallgatására, hogy megértsük az ő nézőpontját. Továbbá fontosnak tartjuk a saját véleményünk nyugodt, higgadt, tiszteletteljes ismertetését. Végül pedig elég rugalmasak vagyunk ahhoz, hogy azzal a nézőponttal azonosuljunk, amely jobban szolgálja a cég érdekeit.
Amint láthatjuk, egy sikeres állásinterjúhoz nem elég csupán megjelenni. Alaposan fel kell készülnünk, hogy a legjobb oldalunkat mutathassuk. Ezért szánjunk rá elegendő időt, hogy átgondoljuk, megfogalmazzuk a válaszainkat! Minden kérdést tekintsünk egy lehetőségnek arra, hogy megmutassuk, miért mi vagyunk a legmegfelelőbbek! Azt még így sem tudhatjuk biztosra, hogy végül ránk esik-e majd a választás. Egy dolog viszont biztos: ha felkészületlenül érkezünk, nem minket fognak választani.
Szerző: Szabó Rozália
Fotók: unsplash.com